در دوره اسلامی نیز استفاده از سنگ مرمر در ساختمان‌ها و آثار هنری رواج داشته است. برج میلاد نیز یکی از نمونه‌های معروف از به کار بردن سنگ مرمر در ایران است.

در طول تاریخ، بسیاری از معابد، قصرها، بناهای تاریخی و آثار هنری در ایران با استفاده از سنگ مرمر ساخته شده است و این سنگ به عنوان یکی از مهمترین و محبوب‌ترین سنگ‌های مورد استفاده در صنعت ساختمانی و هنری در ایران شناخته می‌شود.

سنگ های مرمر دارای خصوصیات زیر هستند:

سنگ مرمر یک نوع سنگ زینتی است که از ترکیب کربنات کلسیم تشکیل شده است. این سنگ دارای خصوصیات زیر است: 

رنگ‌ها و الگوها

سنگ مرمر ایران شامل رنگ‌های متنوعی مانند قرمز، صورتی، سفید و سیاه است. همچنین، الگوها و طرح‌های متنوعی در این سنگ یافت می‌شود که در سایر نقاط جهان به همین اندازه وجود ندارد.

کیفیت بالا

سنگ مرمر ایران دارای کیفیت بسیار بالایی است. سختی و مقاومت بالای این سنگ، باعث می‌شود که در ساختمان‌ها و آثار هنری استفاده شود و در برابر عوامل آب و هوایی و خوردگی مقاومت نماید.

قدمت استفاده

سنگ مرمر ایران دارای تاریخچه‌ای طولانی در استفاده از آن است. از قدیم‌الایام در بناهای تاریخی و آثار هنری مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

معروفیت

به دلیل تنوع رنگ و طرح، کیفیت بالا و قدمت استفاده، سنگ مرمر ایران در مقایسه با سنگ‌های مرمر دیگر جهان معروفیت بیشتری دارد.

قیمت مناسب

وجود معادن غنی از سنگ مرمر در ایران باعث شده است که قیمت آن نسبت به سایر نقاط جهان به صرفه‌تر باشد.

جذابترین خصوصیت سنگ مرمر

عبور نور ، آری عبور نور از برجسته ترین تفاوت های سنگ مرمر با دیگر سنگ ها می باشد ، آیا فقط سنگ مرمر می تواند از خود نور را عبور دهد؟ خیر سنگ های چینی نیز در بعضی مناطق دارای این خصوصیت می باشند اما به هیچ عنوان کیفیت عبور نور آنها با مرمر قابل قیاس نمی باشد. 

سنگ مرمر سبز onyx stone iran

به طور کلی، سنگ مرمر به عنوان یک نوع سنگ رسوبی با فشردگی و ساختار فشرده تر و سخت تر شناخته می‌شود، در حالی که سنگ مرمریت نسبتاً نرم تر و با ساختار کمتر فشرده است.

سنگ مرمر در ایران به دلیل وجود معادن غنی از این سنگ و تاریخچه استفاده‌ی طولانی از آن، بسیار معروف است. سنگ مرمر ایران شامل رنگ‌ها و الگوهای متنوعی است که در سایر نقاط جهان به همین اندازه یافت نمی‌شود. به عنوان مثال، رنگ‌های قرمز، صورتی، سفید و سیاه در سنگ مرمر ایران یافت می‌شود و این تنوع رنگی و طرحی آن را برجسته می‌کند.

علاوه بر این، کیفیت سنگ مرمر ایران نیز بسیار بالاست. سختی و مقاومت بالای این سنگ، باعث می‌شود که بتواند در ساختمان‌ها و آثار هنری استفاده شود و در برابر عوامل آب و هوایی و خوردگی مقاومت نماید.

در مقایسه با سنگ‌های مرمر دیگر جهان، سنگ مرمر ایران به دلیل تنوع رنگ و طرح، کیفیت بالا و قدمت استفاده، معروفیت بیشتری دارد. همچنین، قیمت سنگ مرمر ایران نیز به دلیل وجود معادن غنی از آن در کشور، نسبت به سایر نقاط جهان، به صرفه‌تر است.