سنگ گرانیت یک نوع سنگ زینتی است که از ترکیب فلزات سیلیکاتی مانند فلزات آلومینیوم و پتاسیم تشکیل شده است. 

سنگ های گرانیت دارای خصوصیات زیر هستند.

رنگ‌ها و الگوها

سنگ گرانیت ایران شامل رنگ‌های متنوعی مانند قرمز، صورتی، خاکستری و سیاه است. الگوها و طرح‌های متنوعی نیز در این سنگ یافت می‌شود که در سایر نقاط جهان به همین اندازه وجود ندارد.

کیفیت بالا

سنگ گرانیت ایران دارای کیفیت بسیار بالایی است. سختی و مقاومت بالای این سنگ، باعث می‌شود که در ساختمان‌ها و آثار هنری استفاده شود و در برابر عوامل آب و هوایی و خوردگی مقاومت نماید.

قدمت استفاده

سنگ گرانیت ایران دارای تاریخچه‌ای طولانی در استفاده از آن است. از قدیم‌الایام در بناهای تاریخی و آثار هنری مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

معروفیت

به دلیل تنوع رنگ و طرح، کیفیت بالا و قدمت استفاده، سنگ گرانیت ایران در مقایسه با سنگ‌های گرانیت دیگر جهان معروفیت بیشتری دارد.

قیمت مناسب

وجود معادن غنی از سنگ گرانیت در ایران باعث شده است که قیمت آن نسبت به سایر نقاط جهان به صرفه‌تر باشد.

خصوصیات ظاهری

بزرگترین خصوصیات ظاهری گرانیت ها دانه ئانه های رنگی متفاوت با بازی های خاص خود می باشند ، هرچن گرانیت هایی هم وجود دارند که دانه دانه نبوده و به صورت رنگ دانه های پیوسته نیز در بازار وجود دارند ، اما تشخیص ظاهری این وضعیت به مبتدیان کمک می کند تا کم کم به شناخت برسند.

سنگ گرانیت نهبندان Iranian granite

تاریخچه سنگ گرانیت در ایران به دوران باستان بازمی‌گردد. در این دوران، از سنگ گرانیت در ساختمان‌ها و آثار هنری استفاده می‌شد. همچنین، در دوران صفویه نیز استفاده از سنگ گرانیت در بناهای تاریخی رواج داشت. امروزه نیز سنگ گرانیت به عنوان یکی از سنگ‌های زینتی محبوب در ایران استفاده می‌شود.