دستگاه اره در سنگبری

تاریخچه ورود دستگاه اره سنگبری به ایران

در اواخر دهه 80 خورشیدی بود که دستگاه های جدیدی وارد ایران شد که صنعت سنگ ایران را متحول کرد . تا قبل از ورود نخستین دستگاه های اره به ایران سنگ های ایرانی عموما در ابعاد های طولی با عرض 60 و کارخانجاتی که ادعای تولید داشتند تا عرض 80 را با دردسر های بسیار تولید می کردند. با ورود نخستین دستگاه های اره سنگبری که عموما ایتالیایی بودند صنعت سنگ ایران توانست تنوع و قدرت خود را به دنیا نمایش دهد. با ورود اره های سنگبری با برند های برتون و بارزانتی دیگر عرض 200 سانتیمتر رویا پردازی به حساب نمی آمد. کم کم نام اسلب بر سر زبان ها افتاد تا به امروز که سنگ اسلب جای خود را در بین معماران ، پروژه سازان ، انبوه سازان و سازندگان بزرگ و کوچک پیدا کرده اند. 

اره های سنگبری را میتوان به دو دسته کلی تقسیم نمود:

الف ) اره های دارای تیغه برش سنگ ثابت و یا سطح ثابت ( نسل قدیم )

دستگاه اره سنگبری چیست قیمت مشخصات تولید فروش خرید

ب ) اره های مولتی وایر تک سیم و بیشتر که از سیم الماسه برش استفاده می کنند. (نسل جدید)

دستگاه اره مولتی وایر سنگبری چیست قیمت مشخصات تولید فروش خرید

مقایسه انواع اره سنگبری

ظرفیت برش

اره های دارای تیغه برش عموما به 40 تیغ و 80 تیغ در بازار موجود می باشند.

اره های مولتی وایر از تک سیم تا 70 سیم عموما در بازار وجود دارند. 

سرعت برش

به طور متوسط هر 3 الی 4 ساعت یک کوپ را با دستگاه مولتی وایر می توان برش انجام داد که این زمانبندی با دستگاههای تیغه ای در حدود 10 الی 12 ساعت می باشد. علت این تفاون فاحش را در سرعت تعداد دورهای سیم های اره مولتی وایر می توان دانست ، 30 الی 40 متر بر ثانیه سرعت حرکت سیم های برش می باشد که با احتساب سرعت حرکت بسیار پایین تر تیغه های اره های تیغه برش می توان مشاهده کرد

تصحیح برش

نصب و به اصطلاح بستن کوپ زیر اره از ریزه کاری های بسیار فنی در سنگبری هاست که در استفاده از اره های تیغه ای با توجه به حرکت گهواره های تیغه ثابت که کوپ به سمت بالا حرکت می کند یا تیغه ها به سمت پایین حرکت می کنند امکان تصحیح اشتباه احتمالی یا تصحیح بهتر عملا غیر ممکن و بعضا با خطراتی مواجه است که عموما استادکاران سنگبری ها یا مدیران تولید قید این کار را می زنند ، نکته ای ه در استفاده از اره های مولتی وایر این فراسند تصحیح بسیار ساده تر و امکان پذیر می باشد. 

متریال های برش

در دستگاه های مولتی وایر سیم ها به صورت لوپ نصب می گردند و در صورت قطع شدن حین فرایند یا به هر نحوی امکان ترمیم دوباره وجود ندارد و سیم باید تعویض گردد ، نکته ای که عموما در دستگاه های اره تیغه ای عموما به وجود نمی آید و تیغه ها از عمر بالاتری برخوردار هستند و الماس های مصرفی را می توان به راحتی جوش مجدد داد تا به چرخه ی کار برگردند.

قیمت دستگاه های اره مولتی وایر و اره تیغه ای

دستگاه های مولتی وایر به نسبت دستگاه های اره تیغه ای از قیمت به شدت بالاتری برخوردار هستند اما با توجه به سرعت و دقت برش در موضوع بهای تمام شده از ارزش بالاتری برخوردار هستند. 

دستگاه اره مولتی وایر سنگبری چیست قیمت مشخصات تولید فروش خرید

نتیجه گیری

در این مقاله کوشیدیم یکی از مهم ترین دستگاه های کاربردی در سنگبری ها را بررسی نمائیم . به امید روزی که در صنعت سنگ ایران تعداد کارخانجات به روز ، بیشتر از تعداد انگشتان دست باشد. سنگ ایران و صنعت کاران سنگ ایران لایق استفاده از بهترین امکانات و دستگاه ها هستند ، زیرا معادن تجدید پذیر نمی باشند و بسیار ناراحت کننده است که این گنجینه را به بهترین شکل فرآوری ننمائیم. استفاده از دستگاه های اره مولتی وایر بسیار به صرفه تر در ضمینه مصرف برق ، آب و ... می باشند. تحریم ها ، کمبود دانش علمی و عدم حمایت های دولتی برای تسهیل شرایط بروزرسانی ، متاسفانه امکان حضور پر قدرت را در بازار های جهانی هم برای تولید کنندگان داخلی و هم تجار ایرانی سخت کرده است ، امیدواریم فریادرسی به داد این صنعت پر زحمت ولی زیبا برسد.