سنگ ها همیشه متریال کاربردی بودند. در واقع بشر موجودیست که همیشه تمایل داشته تا از هر آنچه که در اطرافش وجود دارد استفاده‌های مفید ببرد. سنگ ها یکی از آیتم هایی هستند که میتوان از آنها به شیوه های بهینه ای استفاده نمود.  

آشنایی با فرآیند تولید سنگ اسلب

به‌صورت کلی سنگ‌ها را پس از استخراج از معادن کوپ‌های سنگ (که همان سنگ خام می باشد) به کارخانه های سنگبری برده می شوند و با خط قله بر یا خط اره بر فرآوری سنگ شکل می گیرد . سنگ‌های اسلب با استفاده از دستگاه خط اره توسط تیغه های مخصوص دستگاه اره که به صورت رفت و برگشت و به صورت عمودی این تیغه ها از بالا به پائین به صورت یکنواخت حرکت می کنند ، برش خورده و سنگ خام اسلب تولید می شود . در این روش کوپ ها از کمترین پرت ضایعات برخوردار می باشند و به اصطلاح متراژ بیشتری را نسبت به خط قله بر تحویل واحد تولید می دهد. این روش برش از کوپ ها، سنگ‌هایی در اندازه بزرگ که دارای طول و عرض بزرگ تری نسبت به سنگ‌های دیگر هستند را به صورت برگ برگ با ضخامت عرفا 2 یا 3 سانتی متر تولید می کنند ، هر برگ برش خورده را اصطلاحا 1 برگ اسلب یا 1 ورق اسلب می نامند . لازم به ذکر است که ابعاد سنگ اسلب، به اندازه ی سنگ خام یا کوپ سنگ ارتباط مستقیمی دارد.  ابعاد سنگ اسلب معمولا از عرض ۸۰ سانت به بالا است. 

اکثر سنگ ها را میتوان به این روش برش داد اما بعضی از معادن سنگ با توجه به سلامت بالای کوپ و روش های استخراجی خود کوپ های اره بر یا صادراتی را به صورت 6 بر برش تولید می کنند که عموما در بازار تنوع های چینی ازنا ، چینی الیگودرز ، مشکی لاشتر ، مشکی نجف آباد ، چینی اسکاتو ، چینی بیانکو ، کرم دهبید ، دهبید اسپایدر ، مشکی الیگودرز و ...  را می توان نام برد که اسلب های تولید شده این معادن عموما در بازار بیشترین طرفداران را به خود اختصاص داده اند موجود می باشند . در حال حاضر سنگبری ها عموما اسب ها انواع مرمریت ، مرمر ،گهگاه تراورتن و به ندرت بعضی از گرانیت ها را توان برش به صورت اسلب دارند. 

عوامل موثر بر روی قیمت سنگ اسلب

نوع فراوری

هزینه تولید سنگ اسلب، نسبت به دستگاه هایی که برای فراوری استفاده میشود متغیر است و استفاده از دستگاه های روز دنیا باعث استفاده از سرمایه اولیه بیشتر شده و در نتیجه قیمت تمام شده سنگ بالاتر می رود.

ابعاد سنگ اسلب

هرچقدر سایز سنگ بزرگتر باشد، بالطبع قیمت سنگ بالاتر می رود و ابعاد کوچکتر سنگ دارای قیمت پایین‌تری می باشد.

مواد اولیه

در تهیه و تولید سنگ اسلب از انواع تور ، اپوکسی ، رزین ، ماستیک ، انواع لقمه ، تیغه ، uv ، سگمنت و انواع اقلام خاص ریز و درست دیگر استفاده می‌شود که کیفیت این موارد تاثیر بسیار زیادی در کیفیت نهایی و طول عمر مفید سنگ دارد.

کوپ سنگ

قیمت تمام شده کوپ سنگی که به سنگبری میرسد متغیر است. بطور مثال اگر کوپ سنگ لاشتر در اصفهان به قیمت هر تن 6 میلیون تومان خریداری شود این کوپ سنگ با هزینه کمتری از نظر حمل و نقل به سنگبری اصفهان میرسد تا یک سنگبری در تهران. مورد دیگر این که وجود واسطه برای تهیه کوپ عامل مهم دیگری است که مسئول خرید سنگبری کوپ را از واسطه خریداری کند یا بطور مستقیم از معدن.

سورت سنگ اسلب

سنگ یک متریال طبیعی است که از دل طبیعت بدست می آید و اینکه انتظار داشته باشیم همه سنگ ها یکدست و یک‌رنگ باشند انتظار عجیبی است. همه سنگ ها پس از فراوری به سورت بندی تقسیم می‌شوند و سنگ هایی که خصوصیت های مشابهی دارند با هم دسته بندی می‌شوند. معمولا سورت های یکدست قیمت بالاتری دارند.

اسلب چینی سفید بیانکو ازنا اسکاتو

آشنایی با دسته بندی انواع سنگ اسلب

مرمریت

با شنیدن نام مرمریت، بیشتر به یاد صیقل خوردگی و ساب پذیری می افتیم. مرمریت سنگی است که به دلیل عواملی که ذکر شد زیبایی منحصر به فردی دارد. این سنگ از تنوع در طرح و تنوع در رنگ بهره مند می باشد. همچنین مقاومت در برابر خط و خش و مقاومت در برابر گرما و حرارت ویژگی های ممتاز دیگری هستند که سنگ مرمریت از آنها سود می برد.

البته این مزایا را باید در کنار معایبی چون مقاومت پایین در برابر عوامل اسیدی لحاظ کرد. همچنین این سنگ به راحتی لک را به خود جذب کرده و در کسری از ثانیه می تواند پر از لکه های ریز و درشت شود.

گرانیت

گرانیت هم زیباست، هم مستحکم است، هم در برابر خط و خش و همچنین لکه مقاومت خوبی از خود نشان می دهد. همچنین در برابر مواد اسیدی نیز مقاوم بوده و در رنگ ها و طرح های گوناگونی موجود می باشد. اما در سوی دیگر گرانیت سنگ صیقل خورده ای نیست. البته سنگی است که ساب پذیری خاص خودش را داراست و به اندازه ی مرمر و مرمریت، ساب پذیر نیست.  لازم به ذکر است که در کنار تمام این تواصیف ، گرانیت به عنوان سنگ کانتر آشپزخانه ، آیتمی است که بیشترین مخاطب و بیشترین مشتری را دارد.

مرمر

مرمر سنگی است که هم در رنگ روشن و هم در رنگ تیره، زیبایی منحصر به فردی داشته و بیشتر به عنوان یک سنگ لوکس به حساب می آید. به کار بردن این سنگ به شیوه ی اسلب، یکی از بهترین و زیباترین کاربردهایی است که می شود در محیط منزل آن را لحاظ کرد.  سنگ مرمر ساب پذیری بسیار عالی دارد. مقاومت آن قابل قبول است. در برابر خط و خش پایدار بوده و در کل میتواند برای استفاده به عنوان سنگ کانتر آشپزخانه گزینه ی مناسبی قلمداد شود. لازم به ذکر است که قیمت سنگ مرمر بسیار بالاست.

کوارتز

این آیتم از تنوع رنگی فوق العاده ای بهره می برد. در برابر خط و خش و همچنین مواد اسیدی بسیار مقاوم است. طول عمر بالایی داشته و نیاز به آب بندی و درزگیری مداوم و مستمر ندارد. لازم به ذکر است که نصب این نوع سنگ آسان است. البته کوارتز در کنار داشتن تمام این مزایا به هیچ عنوان سنگ ارزانی نیست. همانطور که با هم دیدیم، سنگ های مختلف و متنوعی وجود دارند که از آنها می شود به عنوان سنگ کانتر آشپزخانه استفاده نمود. 

معرفی سنگ اسلب و خصوصیات سنگی که اسلب نامیده می شود

نکات با اهمیت در خرید سنگ اسلب

دوست عزیز و همراه "ماربلینو" هنگام خرید اینترنتی سنگ اسلب به نکاتی که گفته می شود توجه نمایید. ابتدا باید ابعادی که نیاز دارید را محاسبه کرده سپس محلی را که قصد دارید از این سنگ ها استفاده کنید را مشخص کنید. بعد از آن شما باید نوع سنگی را که می خواهید را انتخاب کنید. بعد از انجام این مراحل، شما می توانید به فروشگاه های سنگ فروشی آنلاین مراجعه و سنگ مورد نظر را تهیه کنید. اگر به دنبال خرید آنلاین و سفارش سنگ اسلب با قیمت مناسب و تنوع بالا هستید، می‌توانید با کارشناسان گفتگو آنلاین "ماربلینو" ارتباط بگیرید و همچنین می‌‌توانید برای اطلاع از قیمت هر یک از سنگ‌های اسلب مورد نیاز خود با از طریق تماس تلفنی با شماره 09133703510 و 03133803500 یا از طریق ایمیل info@marbelino.ir ، در زمینه خرید سنگ با "ماربلینو" در تماس باشید و از به‌‌ روزترین قیمت های سنگ اسلب اطلاع کسب نمایید. ما سعی کرده‌ایم تمامی سنگ‌های ساختمانی را برای شما خریداران محترم فراهم کنیم.